More on Blackpool Roadworks. Click Here.

Find out more

News

The Laurence Olivier Awards Favourites

2019 sees stars such as Ian McKellen and Gillian Anderson nominated for Best Actor and Best Actress respectively amongst stunning and acclaimed plays.

*Cover image courtesy of https://officiallondontheatre.com/

The Favourites to Win

Come from Away, nine nominations

Previously nominated for seven Tony Awards and winning Best Direction of a Musical, Come From Away is a stunning story of the real-life tale of the 7,000 passengers who were grounded in Canada after 9/11.

The musical focuses on the Newfoundland community of Gander and how they invited the “come from aways” passengers into both their lives and homes. This extraordinary tale of humanity and generosity is nominated for nine Laurence Olivier Awards in the following categories:

  • Best New Musical
  • Best Actor in a Supporting Role in a Musical (two nominations)
  • Best Director
  • Best Lighting Design
  • Best Actress in a Supporting Role in a Musical
  • Best Theatre Choreographer
  • Best Sound Design

 

Company, nine nominations

A gender-bending version of the 1970 marital musical comedy by Stephen Sondheim, Company tells the tale of Bobbie’s 35th birthday. At the party, her friends wonder: ‘why isn’t she married? Why can’t she find the right man? Why doesn’t she settle down and have a family?’

Nominated for a record-setting 14 Tony Awards and with six wins, Company represents the long-awaited return of the celebrated actress Patti LuPone to the fantastic West End stage. Company is nominated for nine Laurence Olivier Awards in the following categories:

  • Best Actor in a Supporting Role in a Musical (two nominations)
  • Best Director
  • Best Set Design
  • Best Lighting Design
  • Best Musical Revival
  • Best Actress in a Musical
  • Best Actress in a Supporting Role in a Musical
  • Best Theatre Choreographer

 

The Inheritance, eight nominations

Stephen Daldry, multi-Olivier Award-winning director, brings us The Inheritance, a story about the lives of young and ambitious New Yorkers after the peak of the AIDs crisis. The Inheritance transposes EM Forster’s novel Howards End to modern New York, tackling vital questions that define a generation.

This gripping and important production is nominated for eight Laurence Olivier Awards in the following categories:

  • Best New Play
  • Best Actor
  • Best Director
  • Best Set Design
  • Best Lighting Design
  • Best Actress in a Supporting Role in a Musical
  • Best Sound Design

At The Blackpool Grand Theatre, we always have exciting and wonderful plays you can watch. Why not contact us by giving our Box Office a call on 01253 290190?

You can view all the nominations below:

Best Actor

  • Simon Russell Beale, Adam Godley and Ben Miles, The Lehman Trilogy, National Theatre – Lyttelton
  • Arinzé Kene, Misty, Trafalgar Studios 1
  • Ian McKellen, King Lear, Duke of York’s Theatre
  • Kyle Soller, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • David Suchet, The Price, Wyndham’s Theatre

 

Best Actress

  • Gillian Anderson, All About Eve, Noël Coward Theatre
  • Eileen Atkins, The Height Of The Storm, Wyndham’s Theatre
  • Patsy Ferran, Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
  • Sophie Okonedo, Antony And Cleopatra, National Theatre – Olivier
  • Katherine Parkinson, Home, I’m Darling, National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

 

Sir Peter Hall Award for Best Director

  • Christopher Ashley, Come From Away, Phoenix Theatre
  • Stephen Daldry, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • Marianne Elliott, Company, Gielgud Theatre
  • Rebecca Frecknall, Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
  • Sam Mendes, The Lehman Trilogy, National Theatre – Lyttelton

 

American Airlines Best New Play

  • The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • The Lehman Trilogy, National Theatre – Lyttelton
  • Misty, Trafalgar Studios 1
  • Sweat, Donmar Warehouse

 

Mastercard Best New Musical

  • Come From Away, Phoenix Theatre
  • Fun Home, Young Vic
  • Six, Arts Theatre
  • Tina – The Tina Turner Musical, Aldwych Theatre

 

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

  • Jonathan Bailey, Company, Gielgud Theatre
  • Clive Carter, Come From Away, Phoenix Theatre
  • Richard Fleeshman, Company, Gielgud Theatre
  • Robert Hands, Come From Away, Phoenix Theatre

 

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

  • Patti LuPone, Company, Gielgud Theatre
  • Ruthie Ann Miles, The King and I, The London Palladium
  • “The Queens” – Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel, Six, Arts Theatre
  • Rachel Tucker, Come From Away, Phoenix Theatre

 

Outstanding Achievement in Music

  • Come From Away, Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away, Phoenix Theatre
  • Fun Home, Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron, Young Vic
  • The Inheritance, Composer: Paul Englishby, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • A Monster Calls, Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers), The Old Vic
  • Six, Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton, Arts Theatre

 

Best New Dance Production

  • 16 + A Room/Solo Echo/Bill, Ballet British Columbia for Dance Consortium, Sadler’s Wells
  • Blkdog, Botis Seva, Sadler’s Wells
  • Playlist (Track 1, 2), William Forsythe for English National Ballet, Sadler’s Wells
  • The Unknown Soldier, Alastair Marriott for The Royal Ballet, Royal Opera House

 

Outstanding Achievement in Dance

  • Akram Khan for his performance in Xenos, Sadler’s Wells
  • John Macfarlane for his design of Swan Lake, Royal Opera House
  • Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer for Dance Umbrella, Sadler’s Wells

 

Best Entertainment & Family

  • A Monster Calls, The Old Vic
  • Snow White, The London Palladium
  • Songs For Nobodies, Ambassadors Theatre
  • The Wider Earth, Jerwood Gallery, Natural History Museum

 

Best Theatre Choreographer

  • Kelly Devine, Come From Away, Phoenix Theatre
  • Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I, The London Palladium
  • Carrie-Anne Ingrouille, Six, Arts Theatre
  • Liam Steel, Company, Gielgud Theatre

 

Magic Radio Best Musical Revival

  • Caroline, Or Change, Playhouse Theatre
  • Company, Gielgud Theatre
  • The King And I, The London Palladium

 

Best Actor in a Musical

  • Marc Antolin, Little Shop Of Horrors, Regent’s Park Open Air Theatre
  • Kobna Holdbrook-Smith, Tina – The Tina Turner Musical, Aldwych Theatre
  • Zubin Varla, Fun Home, Young Vic
  • Ken Watanabe, The King And I, The London Palladium

 

Best Actress in a Musical

  • Sharon D. Clarke, Caroline, Or Change, Playhouse Theatre
  • Rosalie Craig, Company, Gielgud Theatre
  • Kelli O’Hara, The King And I, The London Palladium
  • Adrienne Warren, Tina – The Tina Turner Musical, Aldwych Theatre

 

Cunard Best Revival

  • King Lear, Duke of York’s Theatre
  • The Lieutenant Of Inishmore, Noël Coward Theatre
  • The Price, Wyndham’s Theatre
  • Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

 

Best New Comedy

  • Home, I’m Darling, National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
  • Nine Night, National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1
  • Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

 

Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

  • Moe Bar-El for his performance in Every Day I Make Greatness Happen, Hampstead Theatre Downstairs
  • Flesh And Bone, Soho Theatre
  • Jonathan Hyde for his performance in Gently Down The Stream, Park Theatre
  • The Phlebotomist, Hampstead Theatre Downstairs
  • Athena Stevens for Schism, Park Theatre

 

White Light Award for Best Lighting Design

  • Neil Austin, Company, Gielgud Theatre
  • Howell Binkley, Come From Away, Phoenix Theatre
  • Jon Clark, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • Lee Curran, Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

 

Royal Albert Hall Award for Best Sound Design

  • Paul Arditti and Christopher Reid, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • Mike Beer, A Monster Calls, The Old Vic
  • Carolyn Downing, Summer And Smoke, Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
  • Gareth Owen, Come From Away, Phoenix Theatre
  • Nick Powell with Dominic Bilkey, The Lehman Trilogy, National Theatre – Lyttelton

 

Best Costume Design

  • Fly Davis, Caroline, Or Change, Playhouse Theatre
  • Anna Fleischle, Home, I’m Darling, National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
  • Gabriella Slade, Six, Arts Theatre
  • Catherine Zuber, The King And I, The London Palladium

 

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

  • Bunny Christie, Company, Gielgud Theatre
  • Bob Crowley, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre
  • Es Devlin, The Lehman Trilogy, National Theatre – Lyttelton
  • Anna Fleischle, Home, I’m Darling, National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

 

Best Actor in a Supporting Role

  • Keir Charles, Quiz, Noël Coward Theatre
  • Adam Gillen, Killer Joe, Trafalgar Studios 1
  • Adrian Lukis, The Price, Wyndham’s Theatre
  • Malcolm Sinclair, Pressure, Ambassadors Theatre
  • Chris Walley, The Lieutenant Of Inishmore, Noël Coward Theatre

 

Best Actress in a Supporting Role

  • Susan Brown, Home, I’m Darling, National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
  • Monica Dolan, All About Eve, Noël Coward Theatre
  • Cecilia Noble, Nine Night, National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1
  • Vanessa Redgrave, The Inheritance, Young Vic and Noël Coward Theatre

 

Best New Opera Production

  • Katya Kabanova, Royal Opera House
  • Lessons In Love And Violence, Royal Opera House
  • The Turn Of The Screw, Regent’s Park Open Air Theatre

 

Outstanding Achievement in Opera

  • David Butt Philip and Roderick Williams for their performances in War Requiem, London Coliseum
  • The English National Opera chorus, Paul Bunyan, Wilton’s Music Hall
  • Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin, Royal Opera House
  • The ensemble of Porgy And Bess, London Coliseum